Bangor Academy and Sixth Form College

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home News Achievements and Awards Bangor Academy’s Athletes achieve an impressive medal haul from N.D.S.S. Athletics Competition.

Bangor Academy’s Athletes achieve an impressive medal haul from N.D.S.S. Athletics Competition.

E-mail Print

North Down athletics successMedal winners at Bangor Academy celebrated their 1st, 2nd and 3rd placements in the recent North Down Secondary Schools Athletics competition.

Fantastic performances of all of our competitors meant Bangor Academy won the Junior, the Intermediate and the Overall trophies. Congratulations to everyone! Follow the link to see a full list of results.

Overall team  Intermediate team   Helpers  
       

North Down Athletics Results

Minor

Caitlin Graham – 1st Shot putt
Georgia Pemberton – 1st Cricketball

Junior
Chloe Davison – 3rd 200m, 3rd Long Jump
Victoria Buchan – 1st 800m
Abbie Fleming – 2nd 800m
Kelsey Graham – 1st Shot putt
Katelyn Hamilton - 2nd Discus
Relay team – 3rd

Intermediate
Natasha Mellon – 2nd 100m, 3rd 200m, 2nd Long Jump
Roxana Mrowka – 3rd 100m
Sarah McDonald – 2nd 800m
Harlie Laffin – 1st Javelin
Chloe McKee – 2nd Javelin
Jordan Balance – 2nd Discus
Chloe McCamley – 3rd Discus
Relay team – 1st

Trophies: Junior, Intermediate and Overall

 

    Year 11 Intermediates

Thomas Brownlee- 3rd 800m
David Malloy- 1st Relay
David Finlay- 3rd Long jump
Frazer Mackinnon- 1st 400, 1st 800m, 1st Relay
Bradley McCourt- 1st 100, 2nd 200, 1st Relay
Matthew Postlethwaite- 1st Relay
Warren Strickland- 1st Javelin
Louis Walsh- 2nd Javelin

Year 8 Minors (Overall winners)

ROBERT GALBRAITH- 1st Relay, 1st 100m, 2nd Long jump
LUKE MC GRUGAN- 1st Relay, 2nd 100m, 2nd 800m, 2nd 200m
JACK HENDERSON- 1st Relay. 1st Long jump
MICHAEL EVANS - 1st Relay
SCOTT JOHNSTON – 2nd Shot

Year 9&10 juniors

RHYS MC CLOY – 3rd Relay, 1st 100m, 2nd 200m, 1st 800m
SCOTT MC ARTHUR – 3rd Relay,
ZARAR KHAN - 3rd Relay.
DANIEL BUCHAN – 3rd Relay, 2nd Shot